TESLİMAT

*Siparişimi nasıl takip edebilirim?

Mobilyalı siparişlerinizin takibini 0216 380 34 00 Havan Home Müşteri Hizmetleri’ni arayarak veya info@havanhome.com  adresine e-mail göndererek yapabilirsiniz.

Diğer ürünleri içeren siparişlerde, siparişiniz kargo firmasına teslim edildiğinde size kargo takip numarasını içeren e-mail gönderilecektir.

Siparişlerinizin gönderimini, Kargo Firması kargo takip numaranızı girerek de kargonuzu takip edebilirsiniz.

Dilerseniz 0216 380 34 00 Havan Home Müşteri Hizmetleri’ni arayarak da kargonuz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

*HavanHome.com üzerinden nerelere gönderim yapabilirim?

Havan Home ürünlerini Türkiye yurtiçi tüm illere gönderimini gerçekleştirmektedir. ( Teslimat ile ilgili teslimat süreleri değişebilmektedir. )

Diğer ürünler için HavanHome.com gönderim ağı, Kargo Firması kargosunun teslimat sağladığı yurt içindeki tüm bölgeleri kapsar.

 

*Gönderim hizmetleri ve ücretleri nelerdir?

Mobilyalı siparişler Havan Home Sevkiyat ve Montaj Ekibi ile adresinize ulaştırılmaktadır, gönderim için ücret alınmamaktadır.

Türkiye yurtiçi gönderimlerde teslimat ücretleri Havan Home’a aittir.*

Yurtdışı gönderimlerde kargo maliyetleri satış fiyatına ek olarak yansıtılır. ( Detaylı bilgilendirme için bizimle iletişime geçiniz. )

*Kanepe ve Masa gibi büyük hacimli ürün grupları, yurtiçi ve yurtdışı gönderimlerinde kargo maliyetleri satış fiyatına ek olarak yansıtılır. ( Detaylı bilgilendirme için bizimle iletişime geçiniz. )

Farklı bir adrese gitmesini istediğiniz faturalar için gönderim ücreti alınmamaktadır. Tüm fiyatlara KDV dahildir.

 

*Siparişim ne kadar sürede gönderim adresine ulaşır?

Mobilyalı siparişlerin gönderim süresi gönderim ilçesine bağlı olarak 15 ila 25 gün sürmektedir. Havan Home Müşteri Hizmetleri size ulaşarak gönderim zamanı için detaylı bilgi vermektedir.

Diğer ürünleri içeren siparişleriniz en geç 30 iş günü içerisinde kargo firmasına paketlenmiş olarak teslim edilir. Kargo gönderim süreleri gönderim iline göre farklılık göstermektedir.

Standart teslimat dışındaki teslimat seçeneklerinden yararlanmanız durumunda teslim süreleri, tercih ettiğiniz hizmete ve kargo firması ile belirlediğiniz teslimat zamanına göre değişebilmektedir.

 

*Siparişim gecikirse ne yapmalıyım?

info@havanhome.com adresine sorununuzu ve telefon numaranızı belirten bir açıklama ile e-mail gönderebilir ya da 0216 380 34 00 Havan Home Müşteri Hizmetleri’ni arayarak gerekli bilgi ve desteği alabilirsiniz.

 

*Siparişimi kimler teslim alabilir?

Siparişiniz, belirtilen adreste teslim almayı kabul eden herhangi birisine teslim fişinin imzalanması karşılığında teslim edilir.

Eğer siparişinizi verdikten sonra alıcı değişikliği yapmak isterseniz, siparişiniz kargo firmasına teslim edilmemişse info@havanhome.com adresinden veya 0216 380 34 00 Havan Home Müşteri Hizmetleri’nden bu konuda destek alabilir, gerekli düzeltmeyi yaptırabilirsiniz. Kargo firmasına teslim edilmiş olması durumunda değişiklik yapılamamaktadır.

 

*Teslimat adresine kargo şubesini yazabilir miyim?

Çalıştığımız kargo firması, siparişlerinizin güvenliğinin ve nitelikli takibinin sağlanabilmesi için sadece adrese teslim yapmaktadır.

 

*Teslimat adresinde alıcı bulunamazsa ne olacak?

Mobilyalı siparişlerde gönderim başka bir tarih için yeniden planlanmaktadır.

Diğer ürünleri içeren siparişlerde, adreste alıcı bulunamadığında kargo yetkilisi adrese bir haber formu bırakır ve takip eden ilk iş günü içerisinde 2. kez uğrar. Bu süreç zarfında teslimatın bir kez daha yapılamaması durumunda, paketiniz Kargo Firması şubesinde en fazla 6 gün bekletilecek, gelip teslim almadığınız takdirde siparişiniz Havan Home deposuna geri gönderilecektir.

Siparişinizin tekrar gönderilmesi için bizlere info@havanhome.com adresinden veya 0216 380 34 00 Havan Home Müşteri Hizmetleri’nden ulaşınız.

Siparişiniz için bizimle temasa geçmediğiniz takdirde, siparişiniz 1 ay sonra iade olarak kabul edilecek ve para iadeniz kredi kartınıza yapılacaktır.

 

*Sipariş verdikten sonra adres değişikliği yapabilir miyim?

Teslimat adresini siparişiniz henüz teslimat için verilmediyse değiştirebilirsiniz. Hesabım>Siparişlerim sayfanızdan siparişinizin takibini yapabilirsiniz. Dilerseniz, 0216 380 34 00 Havan Home Müşteri Hizmetleri’nden veya info@havanhome.com adresinden bize ulaşabilir ve gerekli değişikliği iletebilirsiniz.

 

*Siparişimi teslim alırken nelere dikkat etmeliyim?

Siparişinizi teslim alırken paketinde yırtık, ezilme, ıslanma vb. bir sorun olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz.

Siparişleriniz, siz aksini talep etmediğiniz sürece, faturalarıyla beraber gönderilir.*

Fatura veya irsaliye, gönderinizin bulunduğu pakete ilişik olarak gönderilir. Lütfen faturalarınızın varlığını ve doğruluğunu kontrol ediniz.

*Hediye siparişlerinizde, talebe bağlı olarak, fatura sipariş ile birlikte gönderilmeyebilir.

 

*Siparişimin faturası gelmediğinde veya paketi hasarlı/şüpheli olduğunda ne yapmalıyım?

Siparişinizin teslimi sırasında, ürünü teslim almadan önce mutlaka paketi kontrol ediniz. Eğer pakette herhangi bir bozulma (yırtılma, patlama, ezilme, ıslanma vb.) ya da şüpheli durum tespit ediyorsanız lütfen teslim almayınız. İlgili görevliden hasar tespit tutanağı tutmasını isteyip, en kısa sürede Müşteri Hizmetleri Yetkilimiz ile iletişime geçiniz. Hasar tespit tutanağı hazırlanırken görevlinin tutanağa yazdığı açıklamalara dikkat ediniz.

Kargo tazmini konusunda sorun yaşamamak için, hasarlı ürünü size teslimatı yapan kargo görevlisi ile geri göndermenizi rica ederiz.

Tutanak tutturmanız, ürün değişimi ve iadesi süreçlerinde size yardımcı olacaktır. Kargoyu teslim aldıktan sonra yapılan eksik ürün, yanlış ürün veya hasarlı ürün bildirimleri, tutanak olmadığı ya da ilk teslim anında hazırlanmadığı için incelemeye bağlı olarak reddedilebilir.

Eğer ayrı gönderilmesini talep etmemenize rağmen faturalarınız size siparişinizle beraber teslim edilmediyse, lütfen ilgili görevliden faturanızı isteyiniz. Faturanızın size teslim edilmemesi halinde, lütfen görevli kişiye tutanak tutturarak durumu en kısa sürede 0216 380 34 00 Havan Home Müşteri Hizmetleri’ne bildiriniz.

 

*Ürünleri nasıl paketliyorsunuz?

Siparişleriniz, ürünlerin hassasiyetine uygun olarak paketlenmektedir. Kırılacak ürünler, özel koruyucu kağıt dolgu ve özel naylon hava balonu ile sarılır, ekstra bir koliye konulup sabitlenerek paketlenir. Böylece hassas ürünlerin teslimat sırasında hasar görme olasılığı en az seviyeye indirilir.

Dilerseniz siparişinizi hediye paketi ve kişisel notunuz ile de gönderebilirsiniz. Hediye gönderilen paketlerde sadece değişim işlemi için sevk irsaliyesi gönderilir; faturanın gönderimi belirlediğiniz fatura adresine yapılır.